Stacje benzynowe we Włoszech różnią się trochę od tych w Polsce. Szczególnie jeśli mówimy tutaj o tych poza autostradą i dużych obwodnicach. Mieszkam we Włoszech od 2014 roku, a od 2004 jeżdżę do tego kraju wiele razy w roku. Dlatego spróbuję przedstawić kilka różnic z mojego doświadczenia.

Różne ceny paliwa na tej samej stacji

Na Włoskich stacjach znajdziecie dwie ceny za to samo paliwo! Dzieje się tak ponieważ, niektóre dystrybutory obsługuje pracownik stacji. Paliwo tam jest droższe. Dlatego wybierajcie dystrybutor oznaczony SELF SERVICE – czyli samoobsługa.

Przed zatankowanie najpierw trzeba zapłacić.

Automat do płatności w zależności od stacji może być przy każdym dystrybutorze, w tym przypadku wpłata i tankowanie jest w zasadzie w tym samym urządzeniu albo zaraz obok.

Druga opcja to jedno urządzenie płatności dla kilku dystrybutorów. W tym przypadku w procesie płatności należy wybrać numer dystrybutora. Te są wyraźnie oznaczone.

Zapłacić można oczywiście kartą lub gotówką.

Jak zapłacić za tankowanie kartą:

 • Zdarza się, że w procesie płatności należy wybrać też rodzaj paliwa – diesel lub benzyna.
 • Bywa też, szczególnie przy kartach kredytowych, że trzeba wybrać czy używamy salda rachunku czy kredytowego.
 • Często też używając polskiej karty płatniczej wyświetlą się automatycznie polskie komunikaty,
 • Na karcie blokowana jest kwota około 100 euro, jest to limit do którego można będzie zatankować.
 • Kończąc tankowanie pozostała (niewykorzystana kwota) zostaje odblokowana w zależności od banku, w czasie kilku sekund do nawet kilku dni.
 • Płatność kartą to jedyny sposób, żeby zatankować do pełna.

Jak zapłacić za tankowanie gotówką:

 • W urządzenie płatnicze należy włożyć banknoty, zalecam pojedynczo.
 • Suma włożonych pieniędzy powinna odpowiednio wyświetlać się na urządzeniu,
 • W każdym momencie można wybrać dystrybutor, lub rodzaj paliwa i rozpocząć tankowanie.
 • Jeśli w trakcie tankowania do baku zmieści się mniej paliwa, niż zostało zapłacone w urządzeniu wydrukowane zostanie kod, który można wykorzystać następnym razem – wyłącznie na tej stacji! Albo jeśli jest pracownik stacji można wymienić go na gotówkę.
 • Prawdopodobnie nie uda się zapłacić dokładnie tyle ile potrzebujemy paliwa do pełna.

Stacje benzynowe i urządzenia płatnicze różnią się trochę od siebie nawet na tej samej sieci stacji. Jedno jednak łączy je na pewno. Najpierw trzeba zapłacić później można zatankować.

Najtańsza stacja benzynowa nad Jeziorem Garda

Z doświadczenia wiem i sam tankuje w zasadzie tylko na tej stacji. To stacja przy centrum handlowym IPER w Lonato przy zjeździe z autostrady A4 dokładny adres:

Noclegi we Włoszech

 

Tankując na stacji we Włoszech pamiętaj o:

Płacąc kartą, zostanie zablokowana kwota około 100 euro. Po tankowaniu, pozostała kwota zwracana w kilka sekund do kilku dni. Zależy to od banku i stacji.

Chcąc zatankować do pełna, warto tankować kartą. Używając gotówki, trudno przewidzieć ile dokładnie będzie potrzebnych pieniędzy. Odzyskanie nadpłaty może być utrudnione. Wydrukowany kod pozwala na odbiór pieniędzy wyłącznie na tej samej stacji, jeśli nie ma na niej pracownika nie ma jak tego zrobić.